چاپ روی فلز اهن

چاپ فلز چاپ تامپو چاپ سیلک

مراحل انجام کار در چاپ روی فلز اهن تا حدود زیادی شبیه به چاپ افست روی کاغذ است . در اینجا به چند تفاوت اساسی اشاره میشود.

در این شیوه چاپ ، معمولا کارها به شکل تنپلات است یااینکه طرح به گونه ای است که ظرافت خاصی در ان به کار نرفته است ، از زینک های مسی که مقاومت بیشتری دارند وامکان چاپ در تیراژ های بالاتری را میسر میسازد استفاده میشود اما در کارهای ظریف از همان زینک های المینیومی استفاده میشود که حتما بایستی سوزانده شوند. قبل از اینکه عملیات چاپ روی فلز انجام شود ، ورقه های فلز را ، که اغلب به شکل قوطی های مواد خوراکی در خواهند امد ، با پوششی از لاک اندود کرده وسپس برای چاپ ارسال میکنند در روی ورقه های فلز که ضخامتی حدود۰٫۱۸تا۰٫۳ میلیمتر دارند بسته به نوع کار ممکن است ابتدا به عنوان اماده دسازی چاپ یک رنگ سفید چاپ شود این رنگ سفید باز هم بسته به نوع سفارش ممکن است مرکب چاپ باشد یا لاک سفید وحتی ممکن است نیاز به دوبار چاپ، در زیر کار باشد تا سطح فلز کاملا پوشیده شده ورنگ های چاپ به خوبی بر روی ان نمود پیدا کنند . به دلایل مختلف از جمله جنس فلز ، نوع مرکب های استفاده شده وفشاری که سیلندر لاستیک بر سطح فلز وارد میکند ، معموئلا رنگ های تنپلات را از ترام جدا میکند وبه کیفیت کار در هر دو (ترام وتنپلات) قابل کنترل باشد .

پس از چاپ ، عملیات ورنی روی فلز انجام میشود وبه دنبال ان ورقه های فلز در یک خط به طور جداگانه به روی قفسه های مختلف قرار گرفته وبه شکل ردیفی وارد کوره خشک کن میشود که به طور معمول ۱۵ متر طول دارند.

در انتها، ورقه های فلز چاپ شده روی هم قرار گرفته وجهت برش وتبدیل به قوطی به کارگاه قوطی سازی میبرند .

فضای کار در محیط چاپ روی فلز اهن به دلیل وجود کوره های خشک کن و ورقه های فلز ،بسیار گرم وپر سرو صداست.

کوره های خشک دارای سیستم خنک کننده هستنند به طوری که بعد از حرارت دادن به ورقه های فلزچاپ شده و قبل از انکه ورقه ها در طرف دیگر کوره روی هم قرار گیرند کلیه ی ورقه ها در مسیر خود خنک می شوند تادر انتها به یکدیگر نچسبند .

سیستم خنک کننده از یک طرف هوا را به روی قطار ورقه های فلز فرستاده و از طرف دیگر هوا مکیده دشده وبه بیرون فرستاده میشود .

در هر نوبت چاپ وقبل از چاپ رنگ دیگر ، ورقه های فلز بایستی از کوره خشک کن ردشوند .

شرح خاص:

بسته به نوع محصولاتی که در قوطی فلزی قرار میگیرند بایستی از پوشش های مختلفی برای داخل قوطی استفاده کرد. در هر حال پوشش یا لاکی که برای محافظت از مواد داخل قوطی بکار میرود در حرارت های بالا بر روی سطح فلز قرار میگیرد .

به همین خاطر در مرحله اول و قبل از انجام هرگونه چاپی بایستی وضعیت پوشش داخلی مشخص گردد . به دلیل اب شدن رنگ های چاپ در کوره ای که جهت پوشش دادن به فلز به کار میرود ،نمی توان فلز را پس از چاپ ، پوشش داد واین کار حتما بایستی قبل از چاپ انجام شود .

مواد قابل چاپ فلز:

فلز به شکل ورق

اشکال های چاپ شده با این روش :

جبعه محصولات مختلف همچون ،شیرینی ، اسپری، رب گوجه، شیر خشک ،چای ،گز، کرمها

ملاحظات طراحی :

در سیستم های چاپ هر چه جنس مواد چاپ شونده لغزنده تر باشد کنترل ریجیستر شدن رنگها سخت تر است . دراین شیوه چاپ نیز این مشکل وجود دارد . بنابراین طراحان باید دقت مضاعفی داشته باشند .

دراین روش چاپ بهتر است که ترام ها از تن پلات جدا شوند . بدین معنی که اگر رنگ مشکی هم به صورت تنپلات (SOLID)در طرح وجود دارد وهم به صورت ترام بهتر است که برای رنگ مشکی تن پلات زینک جداگانه تهیه شود .

همچنین برای رنگهای دیگر نیز که هم به صورت تنپلات امده اند و هم به صورت ترام بایستی به همان شکل گفته شده بربرای رنگ مشکی عمل کرد .

از تکنیک OVERPRINTوTRAPPINGدر هر موردی که امکان استفاده وجود دارد باید باید استفاده کرد .

مثلا در یک طرح نوشته ها به رنگ ابی تن پلات امده است وزیر ان رنگ زرد در این مورد بهتر است برای جلوگیری از سفیدک ازTRAPPINGاستفاده کرد.

 

چاپ فلز چاپ تامپو چاپ سیلک
چاپ فلز چاپ تامپو چاپ سیلک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code